Historie .. klasika od roku 1965

    Cvičky s kódovým označením "Jarmilky" (bůhví, proč se celá výrobní řada takto jmenovala - prý dle jména manželky prezidenta Zápotockého) byly poprvé uvedeny těsně před spartakiádou v roce 1965 a pro tuto velkolepou událost bylo vyrobeno několik milionů (!) párů plátěných cviček s gumovou přezkou.Spartakiáda

    Díky své jednoduchosti a pohodlnosti se výroba uchytila a velký rozmach způsobil zavedení cviček do různých tělovýchovných jednot, na hodiny tělesné výchovy a v neposlední řadě i do školek. Samozřejmě nejvíce oblíbené byly mezi mládeží a dětmi, které využívaly plátěné plochy k malování obrázků a grafit.SpartakiádaV rámci unifikace byly cvičky dokonce stanoveny jako povinná výbava žáků vedle notoricky známých bílých triček s červenými trenýrkami.

    Vzhled jarmilek zůstal nezměněn až do roku 1985, kdy byla přidána malá nášivka s českou trikolorou. Po revoluci výroba postupně upadala, ale poslední dobou se cvičky stávají opět nepostradatelnými pomocníky v řadě činností díky své jednoduchosti, pohodlnosti, příznivé ceně a jejich popularita stoupá i v oblasti módy a stylu. Stále jsou používány organizacemi jako TJ Sokol nebo nejrůznějšími folklórními sdružením a školy je opět doporučují jako žákovskou obuv do hodin tělesné výchovy.

Zdroj (přeloženo z): http://geocities.com/jarmilky/